4 rady, které musíte zvážit před tím, než si půjčíte na dárky

Nejlepší půjčka je žádná půjčka. Pokud však bez půjčených peněz nedokážete nakoupit vánoční dárky, vyberte si alespoň menší zlo. Pomůžeme vám zorientovat se v záplavě štědrých předvánočních nabídek tak, aby vám půjčka uškodila co nejméně.

Chcete svým blízkým dopřát štědré vánoční dárky a nemáte dost peněz? Kdo se zadlužují na tyto Vánoce, obírá své blízké o dárky na ty budoucí Vánoce. Tedy, pokud je to možné, vyplatí se opět se nezadlužovat.

Než se vydáte do banky nebo nebankovní společnosti půjčit si, přečtěte si čtyři dobré rady.

1. Pozor na RPSN

Roční procentní výše nákladů (RPSN) je číslo, ve kterém jsou všechny poplatky. A právě za toto číslo se nevýhodné půjčky stydí. Je totiž vyšší, než má běžná půjčka.

Dobrá rada:

Porovnejte si dvě stejně nastavené půjčky. Půjčujete si stejnou částku, splatit ji musíte za stejné období. Ve výšce RPSN se ukážou všechny poplatky a úroková sazba. Čím je toto číslo vyšší, tím je půjčka pro vás nevýhodnější.

2. Nic není zdarma. Ani dárek

Nikdo vám nedá nic zadarmo. Cokoliv „zdarma“ je zaplaceno v poplatcích či úrokové sazbě.

Dobrá rada:

Je výhodnější vzít si půjčku s podstatně nižším úrokem a bez dárku, než s vysokým úrokem a dárkem.

3. Nepodlehněte časové tísni a stresu

Vánoční dárky se kupují pod stresem a v časové tísni. To není situace vhodná na zadlužování se. Do dluhu se má vcházet s chladnou hlavou.

Dobrá rada:

Nechte si dárek odložit, ať už na hodinu nebo do dalšího dne, abyste měli čas promyslet si, kolik vás takový dárek, na který nemáte peníze, ve skutečnosti vyjde. Zboží za 10 000 korun vás může po ročním splácení vyjít až na 12 500 korun. Pokud se nedej bože přihodí prodlení se splátkami, bude to ještě dražší.

4. Kdo porovnává, ušetří

Podmínek a možných slev je mnoho. Banky při půjčkách nabízejí také slevy z úrokové sazby i odpouštění poplatků. Buď tak činí hned od začátku splácení nebo až po určitém čase. Určitě je výhodnější mít benefit hned od začátku. Je však třeba hned říci, že i když banka nenabízí slevu, může mít ve srovnání s jinými výhodnější nabídku. Základní podmínkou pro získání slevy je mít účet v dané bance a splácet z něj půjčku.

Dobrá rada:

Nevyplatí se otevírat běžný účet v jiné bance jen kvůli snížení sazby o 1%. Poplatek za běžný účet vyjde více než úspora na úrocích.