Ondřej Rezler, 6.2.2020

V současné době působí v České republice desítky bankovních a nebankovních společností nabízející spotřebitelské úvěry. Lidé se nebojí využívat finančních produktů jako možnosti zdroje financování svých potřeb. Firmy poskytující úvěry tomu přizpůsobily svoji nabídku a my máme možnost vybrat si z široké škály produktů podle aktuální potřeby, od hypotéky po kontokorent nebo právě mikroúvěr!

Co je mikroúvěr?

Mikroúvěr neboli mikropůjčka je typ úvěru, který má svá specifika. Je charakteristický především svojí výší a dobou splatností. Jedná se o krátkodobý typ úvěru na 30 dní v nižší výši, maximálně však do 20 000 Kč.

Téma mikroúvěru je aktuální, protože pro řadu lidí představuje řešení finančních problémů, zejména neočekávaných a nepředvídatelných situací, kterými jsou často mimořádné výdaje v domácnosti, krize v rodině nebo pokrytí peněžních nedostatků před blížícím se výplatním obdobím. Pro některé lidi může jeho využití představovat výjimečnou situaci, jiní jej vnímají již jakou každoměsíční rutinu. Nedostaneme se však po jeho použití do dluhové spirály, ze které není cesty ven?

Výhody a rizika spojená s mikroúvěrem

Využití mikroúvěru má své výhody, ovšem nese s sebou také určitá rizika. Za hlavní výhody lze považovat snadné získání mikroúvěru, bezúčelové využití, rychlé sjednání a výplata peněžních prostředků. Samotné sepsání a schválení žádosti se provádí online a zabere v průměru 15 minut. Peníze má potom klient na účtu do 24 hodin.

Mezi podstatná rizika spojená s mikroúvěrem patří jeho cena, tedy vysoké úrokové sazby, dále krátká doba splatnosti nebo nepřiměřené sankce za prodlení a nesmyslné poplatky. Sankční pokuty nebo poplatky za prodloužení doby splatnosti mohou činit i několik set korun! 

Ekonom Aleše Pospíšil uvádí 5 zásadních důvodů, proč se vyhnout mikroúvěrům:

 1. Jsou extrémně drahé.
 2. Ještě dražší, pokud nesplácíte.
 3. Netransparentní sankční poplatky.
 4. Můžete snadno spadnout do dluhové spirály.
 5. Existují levnější nástroje, pokud vám chybí pár tisíc do výplaty.

Kdo nám půjčí a za jakých podmínek?

V současné době dochází na trhu mikropůjček k vysoké rivalitě mezi firmami a my tak máme možnost si pečlivě zvolit tu pravou, která nám bude vyhovovat, ať svými podmínkami nebo klientským servisem. Podle výzkumu Ondřeje Rezlera z Provozně ekonomické fakulty v Brně patří u veřejnosti mezi nejoblíbenější poskytovatele mikroúvěru Kamali, Provident Start, Via SMS, Zaplo a Zonky.

Následující tabulka představuje oblíbené poskytovatele a jejich podmínky poskytnutí mikroúvěru. Ze zmíněných poskytovatelů se klasickému konceptu mikroúvěru vymyká firma Zonky, která nabízí úvěry až do výše 750 000 Kč. Z klasických poskytovatelů mikroúvěru mohu doporučit poskytovatele Kamali, se kterým mám vlastní zkušenost. Ačkoli výše roční úrokové sazby činí 39,6 % p.a., tak úrok za každou zapůjčenou tisícikorunu je 33 Kč. Na takovou částku se nedostává žádná jiná z firem poskytující výhradně mikroúvěry! Všichni zmínění poskytovatelé kromě Zonky nabízí klientům první půjčku zdarma!

PoskytovatelÚroková sazbaDoba splatnostiLimit mikroúvěru
Kamali39,6 % p.a.30 dní20 000 Kč
Provident Start66,7 % p.a.4 měsíce16 000 Kč
Via SMS288,0 % p.a.30 dní20 000 Kč
Zaplo279,8 % p.a.30 dní30 000 Kč
Zonky3,99 % p.a.6 měsíců750 000 Kč

Alternativní řešení mikroúvěru aneb existuje něco výhodnějšího?

S velkou pravděpodobností lze považovat za nejvyužívanější alternativy mikroúvěru kontokorent nebo nákupy na splátky. Jako blízkou alternativu uvažujme kontokorent, jelikož je poskytován též jako krátkodobý úvěr.

Kontokorentní úvěr, zkráceně kontokorent, poskytují bankovní subjekty jako doplněk k běžnému účtu. Sjednáním kontokorentu máte možnost jít na svém účtu do mínusu, a to kdykoliv a opakovaně. Výše částky, kterou vám banka půjčí, je předem sjednána ve smlouvě. Takovou půjčku, tedy limit kontokorentu, máte povinnost bance splatit ve sjednaném termínu. Vzhledem k tomu, že se jedná o krátkodobý typ úvěru, měl by být dluh vyrovnán nejpozději do jednoho roku, u některých bankovních společností se můžete setkat i se šestiměsíčním obdobím.

Pro možnost srovnání je v následující tabulce zobrazen limit a cena kontokorentu 6 nejvýznamnějších bankovních společností v České republice. Pro porovnání kontokorentu bankovních společností a mikroúvěru zmíněných nebankovních společností můžeme použít roční úrokovou míru. Je patrné, že kontokorent vychází levněji než mikroúvěry, a to několikanásobně!

Bankovní společnostLimit kontokorentuÚroková sazba
Česká spořitelna100 000 Kč18,9 % p.a.
ČSOB250 000 Kč18,9 % p.a.
Komerční banka100 000 KčPohyblivá
Moneta Money Bank100 000 Kč21,9 % p.a.
UniCredit Bank150 000 Kč18,0 % p.a.
Raiffeisen bank150 000 Kč21,9 % p.a.

Sami vidíte, že se kontokorentní úvěr jeví daleko výhodnější variantou než využití mikroúvěru. O oblibě mikroúvěru vypovídá také výzkum zaměřený na problematiku mikroúvěru, ve kterém pouze 4,3 % respondentů potvrdilo jeho použití. Navíc 90,5 % respondentů uvedlo, že jej v budoucnu ani využít neplánuje. Přesto vás však mikroúvěr nadchl? Pokud jste zodpovědní, pečliví a hlídáte si termíny, tak vám dluhová spirála spojená s mikroúvěrem nehrozí a můžete v klidu spát!

Potřebujete půjčit peníze a nechcete nebo nemůžete využít pomoc od někoho ze svých blízkých a přátel? Vyzkoušejte nebankovní půjčku. Poradíme vám, jak nenaletět.

Čím víc informací, tím lépe

Seriózní poskytovatel půjček obvykle nemá co tajit. Nedejte se proto zlákat výhodně vypadajícím inzerátem slibujícím nebankovní půjčku před výplatou bez registru. Vždy si na oficiálních stránkách zjistěte, jaká společnost za nabídkou stojí, kde sídlí atd. Pokud daná společnost něco tají, asi má důvod.

Licence ČNB

Jedním ze spolehlivých vodítek je licence ČNB, kterou podle zákona už každý poskytovatel mít musí. Nebankovní sektor tak začal podléhat přísné regulaci. Spotřebitel je povinnen uvádět podrobnosti k úvěru, například celkovou částku, kterou musí spotřebitel zaplatit. Dochází tak ke zvýšení ochrany spotřebitele, který si snáze dokáže vybrat férového poskytovatele a takovou půjčku, jejíž splácení ho nepřivede do potíží.

Myslete na budoucnost

Vycházíte s penězi „tak akorát“ a nemáte žádnou finanční rezervu? Splátky by vám potom mohly způsobit poměrně výrazný problém, je potřeba se zajímat hlavně o tzv. úrok z prodlení, v mnoha případech velmi vysoký. Dobrou radou je být velmi ostražitý u půjčky bez prokazování příjmu. Poskytovatel vám sice peníze půjčí celkem ochotně, nezajímá se ale o to, jak bonitním klientem vlastně jste. V takové situaci se vyplatí rozumně uvažovat, zda půjčka je skutečným řešením špatné finanční situace.

Poplatky a zase poplatky

Většinu zájemců na prvním místě zajímá hlavně výše úroku. Ta by ale neměla být jediným kritériem, podle kterého vybírat. Klasickým trikem nepoctivých poskytovatelů je půjčka, která vypadá zdánlivě výhodně a na pohled je levná. Při bližším ohledání však zjistíte, že může být zatížena celou řadou poplatků – za sjednání, za předčasné splacení atd. Suma, kterou budete potom vracet, může být reálně závratná. Jedinou obranou před tímto rizikem zůstává podrobné čtení smluvních podmínek. Bez pečlivého čtení zásadně nic nepodepisujte.

Srovnávejte a čtěte

Pakliže se ocitnete v tíživé finanční situaci, může být dost lákavá vidina na nebankovní půjčku ihned. Ale zadržte a věnujte alespoň pár minut na porovnání vybraných nabídek. K tomuto účelu v dnešní době už slouží celá řada internetových srovnávačů. Mnoho vám rovněž napoví recenze dalších uživatelů. Zamiřte do nezávislých diskusních fór, získáte tady cenné informace.

Potřebuji půjčku?

Ujasněte si, zda je půjčka vůbec nutná. Nemohli byste si na novou televizi nejprve ušetřit namísto toho, abyste si ji hned kupovali? Opravdu musíte vyrazit na zahraniční dovolenou, když na ni v rozpočtu už nezbývá jen proto, že si chcete dopřát? Umět rozlišit podstatné výdaje od nepodstatných by mělo patřit k základním dovednostem. Některé investice si prostě můžete odříct.

Pro spolehlivé srovnání půjček můžete využít finanční portál AkutníPůjčka.cz

Možná s vyřízením krátkodobé půjčky spíše otálíte. Říkáte si: „vždycky jsme nějak vyšli, tak proč to hrotit?”. Jenže pak vám doma přestane fungovat pračka, na opravu to není a na novou nemáte dostatek financí. Jednoduše jste s tím nepočítali, a proto jste při placení předchozích důležitých plateb sáhli do rezervních úspor. Teď by se vám bodly. Co teď? Víte, že příští měsíc na pračku mít budete, za 14 dnů už ale pomalu nebudete mít v čem chodit. Tento i mnoho dalších podobných problémů může vyřešit krátkodobá půjčka. Znáte její výhody?

S krátkodobou půjčkou se nezavážete na dlouhou dobu

Výhodou krátkodobé půjčky je její krátkodobost. Někdy zkrátka nepotřebujete statisíce k tomu, abyste si dopomohli k lepší finanční situaci. Banky ale s krátkodobými půjčkami moc nepočítají na rozdíl od nebankovních společnostní, které na rychlost a krátkodobost půjček sázejí.  Krátkodobé půjčky mají hned několik znaků:

 • mají splatnost několik týdnů, maximálně 3 měsíce,
 • lze si je sjednat během pár chvil online na internetu,
 • u krátkodobé půjčky nepotřebujete dokládat svůj příjem,
 • nepotřebujete ručitele,
 • obvykle lze první půjčku vyřídit zdarma bez poplatků.

Krátkodobou půjčku rychle splatíte

Tím, že vás krátkodobá půjčka nezaváže na hodně dlouhou dobu, omezíte i rizikové faktory dostat se do dluhové pasti. Po pár týdnech půjčku splatíte a více vás už nezatěžuje. Klíčové je už při vyřízení půjčky myslet na to, zda na její řádné splacení budete mít. Jestli peníze nemáte tento měsíc a víte, že je nebudete mít ani příští, nemá krátkodobá půjčka smysl a moc vám nepomůže.

Vyřízení krátkodobé půjčky je velmi rychlé

Vyřízení krátkodobé půjčky vám potrvá jen pár chvilek. Většina nebankovních společností má na svém webu krátký formulář, skrz něj můžete půjčku vyřídit za pár minut a peníze můžete mít na svém bankovním účtu do druhého dne.

K dalším výhodám krátkodobé půjčky patří:

 • anonymita,
 • skutečnost, že nemusíte dokládat záměr platby,
 • vyřízení z pohodlí domova.

Jaká jsou rizika krátkodobé půjčky?

Nebudeme vám tvrdit, že krátkodobé půjčky obnáší jen samé výhody. Samozřejmě zde existuje i riziko nesplácení. A to:

 • když špatně odhadnete vaši situaci a nebudete moci půjčku splácet,
 • když narazíte na nesolidního poskytovatele půjčky.

Proto je dobré dát si čas a nic neuspěchat. Je doporučené vybírat z řady poskytovatelů rychlých půjček podle referencí jejich zákazníků. Nejhorší ze všeho je, když se rozhodnete vaši stávající půjčku lepit půjčkou.

Možností, jak si vyřídit rychlou půjčku je spousta. Alespoň to všude hlásají a všude se o tom píše. Rychlá půjčka dokonce nedávno pomohla vašemu sousedovi vyřešit problém s porouchaným autem a nedostatkem financí na jeho opravu. Teď jste se i vy dostali do drobné finanční tísně. Běžné půjčky, které banky nabízejí, jsou zbytečně moc, a proto zvažujete možnost rychlé půjčky. Ale máte strach, abyste nic neuspěchali a nepadli do pasti podvodníkům. Jak si rychlou půjčku vyřídit, aby vše klaplo, jak má?

Jaké hlavní znaky má rychlá půjčka?

Rychlé půjčky jsou nejčastějším produktem nebankovních společností, s nimiž se v poslední době roztrhl pytel. Většinou se jedná o nabídku maximálně pár tisícovek (až 10.000 Kč) se splatností několik týdnů, maximálně 3 měsíce. K hlavním znakům rychlé půjčky patří:

 • rychlost a snadnost vyřízení z pohodlí domova,
 • peníze na vašem bankovním účtu nejpozději do druhého dne,
 • anonymita,
 • žádné dokládání výše příjmu, žádná potřeba ručitele,
 • krátkodobost – nezavážete se na dlouhou dobu,
 • možnost první půjčky zdarma (většina nebankovních společností nabízí svým novým klientům možnost první půjčky zdarma, tím si mohou klienti vyzkoušet její služby).

Kde rychlé půjčky sehnat?

Informovanost o rychlých půjčkách je opravdu velká, a proto, když už se rozhodnete rychlou půjčku si vyřídit, nejspíš nebudete mít žádný problém s její nabídkou. Poskytovatelů nebankovních společností je hodně, a proto využijte možnost výběru. Porovnávejte, pozorně čtěte podmínky půjčky, ptejte se na půjčku svých známých, třeba s ní mají nějaké zkušenosti. S nabídkou rychlých půjček se setkáte na internetu, v časopisech nebo v televizi.

Jak si rychlou půjčku vyřídit?

Výhodou rychlé půjčky je fakt, že pro její vyřízení nemusíte vytáhnout paty z domu. Vše vyřídíte hezky z pohodlí domova buď skrze formulář na webových stránkách dané společnosti, nebo po telefonu. Vyřízení rychlé půjčky je otázkou pár drobných kroků, které zvládne opravdu každý.

V čem vám může rychlá půjčka pomoct?

Rychlá půjčka vám může pomoct vyřešit vaši tíživou finanční situaci. Pro finanční zdraví jednotlivce či celých rodin je důležité, aby se půjčka v rodině nestala zažitým pravidlem. Není od věci si sem tam půjčkou vypomoct třeba při nečekaných výdajích či vyšším finančním zatížení. Když se ale půjčka lepí půjčkou, o které rodina ví, že na její splacení mít stejně nebude, zavání to průserem, až dluhovou pastí.

Rychlá půjčka je šikovnou variantou, když vám chybí pár tisícovek do výplaty a nechcete nebo si nemůžete půjčit od svých známých.

Jaká jsou rizika rychlé půjčky?

Rizika rychlé půjčky existují a ne že ne. Setkat se můžete s následujícími:

 • nebudete mít dostatek financí na zaplacení půjčky,
 • sjednáte si nevýhodnou půjčku s příliš vysokým úrokem,
 • naletíte lichvářům, jejichž na první pohled výhodná půjčka se promění v nesplatitelný závazek,
 • začnete se na půjčku spoléhat natolik, že půjčku budete lepit další půjčkou.

Shrňme to. Rychlá půjčka vám může pomoct řešit nevlídnou finanční situaci. Může se ale stát dalším hřebíkem do rakve vaší zadluženosti. Předtím, než vytočíte telefonní číslo některé nebankovní společnosti, vše si dobře promyslete. Na trhu jich totiž existuje mnoho, tudíž máte na výběr. Kolikrát se právě zbrklost klienta stala závažným důvodem toho, že si vyřídil nevýhodnou půjčku.

Ne vždy můžeme zaplatit za naše nákupy ihned. Při větších investicích má půjčka jistě své opodstatnění. V první chvíli jistě napadne každého z nás, že je lepší zvolit si co nejkratší dobu splácení a dluh rychle umořit. Je to opravdu správný postup?

Zařizování nového bytu, který jste si pořídili, vás stojí mnohem více, než jste původně plánovali. Je třeba nákladnější rekonstrukce, jelikož jste v průběhu prací narazili na celou řadu dalších nešvarů, které je třeba odstranit. Ano, v takové situaci velká většina z nás sáhne po některé z půjček. Je třeba zařídit bydlení co nejdříve a vlastních prostředků se nedostává. Ve chvíli, kdy podepisujete úvěrovou smlouvu, si snadno spočítáte, jak velkou částku můžete měsíčně v rodinném rozpočtu postrádat a snažíte se o to, aby tato částka byla co nejvyšší. Záleží vám na tom, abyste dluh splatili co nejdříve.  Pokud nenastane žádná mimořádná událost, nebudete mít se splácením problém, ale co když ztratíte na čas zaměstnání? Co když přijde dlouhodobá nemoc? Co když se vám nebo partnerovi přihodí nějaký úraz?

Při plánování splátek buďte opatrní

Jakmile budete uzavírat úvěrovou smlouvu, zvolte raději menší částku, která se vám bude splácet velmi pohodlně i v případě, kdybyste byli na čas odkázání pouze na financování vašich potřeb z jednoho platu. Je mnohem výhodnější si přebytečnou částku spořit a vytvořit si krátkodobou finanční rezervu. Celá řada půjček totiž nabízí možnost předčasného splacení bez dalších poplatků. Ujistěte se, že půjčka, kterou si sjednáváte, nabízí tuto možnost. Po několika měsících můžete uspořenou částku vložit na úvěrový účet jako mimořádnou splátku a přitom se nemusíte každý měsíc obávat, zda nenastane problém s úhradou všech složenek.

Východisko z vaší složité finanční situace

Jste v situaci, kdy jste nevýhodnou úvěrovou smlouvu uzavřeli před několika lety? Každý měsíc máte problém se zaplacením všech povinných úhrad? Řešte vaši situaci co nejdříve! Využijte příznivé situace, která v současné době ovládá finanční trhy! Bankovní i nebankovní poskytovatelé půjček snížili úrokové sazby a vy můžete platit mnohem méně! Refinancování stávajícího úvěru má tu výhodu, že získáte nejen nižší úrokovou sazbu, ale můžete si i rozvrhnout splácení na mnohem delší období. Částka, kterou budete každý měsíc zasílat z vašeho bankovního účtu, už bude pro váš rodinný rozpočet mnohem přijatelnější. Nechejte si zpracovat nezávaznou kalkulaci a rychle zjistíte, že finanční situace vaší rodiny může být mnohem lepší. A to vše jen díky levnějším úvěrům, které právě kralují na finančních trzích.

Půjčovat si od někoho peníze, ať již od vlastní rodiny a známých nebo přímo od nějaké instituce, není nikdy nic příjemného. Bohužel se ale mnozí z nás někdy během svého života ocitnou ve svízelné a obtížné situaci, kdy je finanční injekce nutností. Spektrum možností, jak a kde si peníze půjčit, je v současnosti velmi pestré. Pro někoho, kdo s podobným procesem doposud nemá žádné zkušenosti, pak není snadné se v něm rychle a jednoduše zorientovat. Pojďme si tedy ve stručnosti představit alespoň ty základní rozdíly mezi bankovní a nebankovní půjčkou.

Půjčka uzavřená u banky

Výhody

 • Větší spolehlivost

Protože většina bankovních institucí na trhu působí již dlouhá léta a má vybudovanou určitou pověst, v drtivé většině případů vám nehrozí riziko podvodu a oklamání.

 • Nižší úroková sazba

Rozdíl je často markantní, přičemž nejnižší úrok je obvykle u účelové půjčky (úvěr určený na nákup předem dohodnutého zboží, například auto nebo spotřební elektroniky).

 • Půjčí i vyšší finanční obnos

Laicky řečeno: „Pokud na to máte, banka má půjčí, kolik budete chtít“.

Nevýhody

 • Složitější a zdlouhavá administrativa

Celý proces od žádosti o půjčku po okamžik, kdy peníze přistanou na vašem účtu trvá minimálně několik dní. Musíte také doložit různé doklady, běžně je třeba se i osobně dostavit přímo na pobočku. Častým požadovaným dokumentem je doložený příjem žadatele. Banky obecně pečlivě mapují schopnost potencionálního klienta splácet, aby eliminovaly riziko neplatičů. Pokud máte někde dluhy, žádat u banky o další peníze ani nezkoušejte.

Finanční pomoc od nebankovní instituce

Výhody

 • Rychlost vyřízení

Nebankovní společnosti se často předhánějí v tom, jak rychle vám jsou peníze schopni reálně půjčit. Právě rychlost je totiž pro některé žadatele tím nejdůležitějším kritériem. Běžně tak můžete vyřídit žádost o půjčku třeba ve státní svátek nebo v průběhu víkendu. Není přitom neobvyklé, že peníze dostanete na svůj účet již do 24 hodin, rekordmani jsou schopni vám je poskytnout dokonce během neuvěřitelné čtvrthodinky.

 • Sjednání online či po telefonu

Právě kvůli rychlosti není nutné se dostavit osobně někam na pobočku, naprosto běžné je vyřízení celé půjčky přes internet nebo po telefonu, přičemž papírová smlouva vám přijde až později.

 • Méně požadavků na klienta

Tento faktor ocení zejména ti, kteří by peníze od klasické banky dostali jen těžko. Půjčku tak může získat i osoba aktuálně nezaměstnaná či dokonce evidovaná v registru dlužníků.

 • Velmi krátká splatnost v případě tzv. finské půjčky

Toto je poměrně specifická záležitost. Jedná se vlastně o zajímavou možnost půjčit si menší obnos peněz (řádově několik tisíc), přičemž splatnost je pouze několik dní (obvykle do jednoho měsíce). Ocení to zejména ti, kteří mají problém „vyjít do výplaty“ nebo se jim před výplatou vyskytly nějaké nenadálé finanční výdaje.

Nevýhody

 • Poměrně vysoký úrok

Protože nebankovní společnost nemá o klientovi vzhledem k poměrně benevolentním podmínkám a bleskové administrativě tolik informací, existuje pro ni podstatně větší riziko, že dotyčný nebude půjčku řádně splácet. To se pak odráží na výši úrokové sazby.

 • Jisté riziko podvodu

Nebankovních institucí je velké množství a další stále vznikají. Některé tak nejsou ještě prověřené a jejich pověst není známá. V případě, že potřebujete půjčit peníze opravdu rychle a jste v tísni, se může stát, že si pořádně nepřečtete smlouvu nebo si nezjistíte nic o dané společnosti. Pak je poměrně snadné nepříjemně naletět.

Závěrem lze shrnout, že obě varianty mají své výhody a zápory. Nelze jednoduše konstatovat, že jedna je lepší než druhá. Vždy záleží zejména na konkrétní situaci, požadavcích a dalších okolnostech. Zatímco pro některé je tím stěžejním faktorem rychlost, pro jiného je to vyšší spolehlivost a nižší úrok za cenu náročnější administrativy.

Nejlepší půjčka je žádná půjčka. Pokud však bez půjčených peněz nedokážete nakoupit vánoční dárky, vyberte si alespoň menší zlo. Pomůžeme vám zorientovat se v záplavě štědrých předvánočních nabídek tak, aby vám půjčka uškodila co nejméně.

Chcete svým blízkým dopřát štědré vánoční dárky a nemáte dost peněz? Kdo se zadlužují na tyto Vánoce, obírá své blízké o dárky na ty budoucí Vánoce. Tedy, pokud je to možné, vyplatí se opět se nezadlužovat.

Než se vydáte do banky nebo nebankovní společnosti půjčit si, přečtěte si čtyři dobré rady.

1. Pozor na RPSN

Roční procentní výše nákladů (RPSN) je číslo, ve kterém jsou všechny poplatky. A právě za toto číslo se nevýhodné půjčky stydí. Je totiž vyšší, než má běžná půjčka.

Dobrá rada:

Porovnejte si dvě stejně nastavené půjčky. Půjčujete si stejnou částku, splatit ji musíte za stejné období. Ve výšce RPSN se ukážou všechny poplatky a úroková sazba. Čím je toto číslo vyšší, tím je půjčka pro vás nevýhodnější.

2. Nic není zdarma. Ani dárek

Nikdo vám nedá nic zadarmo. Cokoliv „zdarma“ je zaplaceno v poplatcích či úrokové sazbě.

Dobrá rada:

Je výhodnější vzít si půjčku s podstatně nižším úrokem a bez dárku, než s vysokým úrokem a dárkem.

3. Nepodlehněte časové tísni a stresu

Vánoční dárky se kupují pod stresem a v časové tísni. To není situace vhodná na zadlužování se. Do dluhu se má vcházet s chladnou hlavou.

Dobrá rada:

Nechte si dárek odložit, ať už na hodinu nebo do dalšího dne, abyste měli čas promyslet si, kolik vás takový dárek, na který nemáte peníze, ve skutečnosti vyjde. Zboží za 10 000 korun vás může po ročním splácení vyjít až na 12 500 korun. Pokud se nedej bože přihodí prodlení se splátkami, bude to ještě dražší.

4. Kdo porovnává, ušetří

Podmínek a možných slev je mnoho. Banky při půjčkách nabízejí také slevy z úrokové sazby i odpouštění poplatků. Buď tak činí hned od začátku splácení nebo až po určitém čase. Určitě je výhodnější mít benefit hned od začátku. Je však třeba hned říci, že i když banka nenabízí slevu, může mít ve srovnání s jinými výhodnější nabídku. Základní podmínkou pro získání slevy je mít účet v dané bance a splácet z něj půjčku.

Dobrá rada:

Nevyplatí se otevírat běžný účet v jiné bance jen kvůli snížení sazby o 1%. Poplatek za běžný účet vyjde více než úspora na úrocích.

Možnost jít na bankovním účtu do minusu se může na první pohled zdát jako výhoda. Ne každý však ví, jak draho nás taková půjčka může vyjít.

Co je povolený debet?

Povolené přečerpání na účtu poskytuje banka k běžného bankovnímu účtu. Klient si může sám nastavit hodnotu, do jaké může jít do mínusu. K takovému nastavení dnes už ani nemusíte navštívit kamennou banku, stačí otevřít internet banking. Právě taková půjčka patří spolu s kreditní kartou k nejdražším půjčkám vůbec. Proto si předtím, než vejdete do minusu, pečlivě přečtěte, kolik vám za takovou půjčku vaše banka zaúčtuje.

Možnost jít na účtu do minusu (tzv. Debet) je u mladých lidí stále populárnější. Je to krátkodobé řešení nedostatku peněz, například nutnost zaplatit fakturu pár dní před výplatou. Mnozí ani netuší, že jde o typ spotřebního úvěru, za který si banka počítá pořádně úroky. Výše úroků závisí na částce, kterou si klient půjčí a platí ho během dní, v nichž jde klient do mínusu. Podle odborníků může být výše úroků asi 15 až 20 %. A to je mnohem větší úrok, než u klasických spotřebitelských úvěrů. Proto byste měli jít na účtu do minusu, případně používat kreditní kartu jen výjimečně a půjčenou částku rychle splatit, protože na to doplatíte velkým zpětným vyplácením na úrocích.

Na co si dát pozor?

Pokud si při jednom z největších úroků půjčíte, tedy vejdete na účtu do minusu například 10 000 Kč, na úrocích můžete za rok proplatit až 2 000 Kč.

V některých případech se může stát, že výšku povoleného přečerpání klient překročí. V tomto případě bude mít klient negativní záznam v úvěrovém registru, což vám může ztížit vaši další žádost o úvěr.

Tato možnost úvěru má většinou splatnost jeden rok. To v praxi znamená to, že pokud stav vašeho účtu nedoplníte minimálně jednou za rok do kladné hodnoty, mohou vám být účtované pokuty. Tyto pokuty mohou dosahovat až 10 % z částky v mínusu, a to měsíčně. Pak by vás tento, zdánlivě levný úvěr, mohl vyjít na pěkný ranec peněz.

Pokud máte povolené volitelné přečerpání a nevyužíváte ho, můžete být klidní, banka vám za jeho samotnou existenci nic neúčtuje a můžete si ho pro jistotu nastavit na nulu. Zřízení možnosti jít do debetu a jeho existence bez využívání je bezplatná.

Přišel vám nečekaný účet, nemáte peníze na jeho úhradu a do výplaty zbývá ještě několik dní? Došly vám peníze na základní potřeby a potřebujete překlenout ještě několik dní, než vám na účet přijde mzda? Příbuzní, přátelé nebo známí vám nemohou potřebné finance půjčit nebo nechcete, aby o vašich nesnázích věděli? Nemějte obavy, i takovou situaci lze vyřešit diskrétně, rychle a jednoduše pomocí půjčky. Tu navíc můžete využívat opakovaně.

Požádat o půjčku je pohodlné – vyplňte formulář se základními údaji. Nemusíte se strachovat, celý proces je maximálně jednoduchý a srozumitelný, takže nemůžete udělat chybu. A na výsledek nebudete dlouho čekat, vaše žádost je okamžitě posouzena a výsledek získáte obratem. Pokud byste potřebovali další informace nebo vysvětlení, pomoc je vám k dispozici okamžitě.

Finance získáte rychle. Po vyhodnocení žádosti a schválení půjčky budou zaslány na váš účet během několika minut a vy můžete začít s řešením finančních potíží.

Půjčka do výplaty je nebankovní půjčka

Půjčka do výplaty je jednou z nebankovních půjček. Jak již z názvu vyplývá, jedná se o menší půjčku, která má klientovi pomoci překlenout dobu do obdržení mzdy. Půjčit si lze pouze nižší částku, většinou do deseti tisíc korun. Této částky je možno dosáhnout až při opakovaných půjčkách, pokud byly předcházející půjčky v termínu splaceny. Doba, na kterou se peníze půjčují, je také kratší – do 30 dní. Je nutno počítat s vyšším úrokem, kterým si poskytovatel kryje případné ztráty u méně spolehlivých klientů. Podobné podmínky nelze získat v bance, proto je půjčka před výplatou výhradně nebankovní půjčka.

Zažádejte o půjčku do výplaty online

Půjčka do výplaty je snadno získatelná. Zažádat o ni lze přes internet, prostřednictvím SMS nebo telefonicky. Nejjednodušším způsobem je samozřejmě žádost online. Tuto možnost nabízí každá nebankovní půjčka a využívá ji nejvíce zájemců, protože se jedná o ten nejjednodušší způsob, který nevyžaduje osobní jednání. Formulář žádosti je vytvořen tak, aby vás celým procesem provedl, a po jeho odeslání se stejným způsobem dozvíte, zda byla vaše žádost schválena a zda vám bude vyplacena částka, o kterou jste žádali. Pak už jen očekáváte výplatu financí způsobem, který jste si zvolili.

Nezapomeňte dodržet termín splacení

Půjčka před výplatou má mírné a jasně dané podmínky, mezi něž patří také termín splacení a sankce, které následují při nesplácení. Ty jsou poměrně přísné, takže se určitě vyplatí dát si pozor a odeslat peníze včas tak, aby se stihly připsat na účet poskytovatele ještě před uplynutím termínu splacení. Co dělat, pokud nemůžete zaplatit? Nejhorší způsob řešení situace je nereagovat a nekomunikovat. Poskytovatelé nebankovní půjčky před výplatou dávají přednost dohodě před soudním vymáháním, takže se jistě dá dohodnout. Navíc je zde možnost odložení splacení za uhrazení poplatku a prodloužení termínu o další měsíc.

V dnešní době není nic neobvyklého, když má člověk záznam v registru dlužníků. Stačí se opozdit se splátkami, zapomenout na složenku či nepřebrat si poštu. Pak při žádosti o půjčku v bance zjistíte, že jste neprošli kontrolou registrů a na bankovní půjčku ani část půjček nebankovních nedosáhnete. U některých nebankovních půjček na vyšší částky je po vás vyžadována záruka v podobě zástavy nemovitosti, kterou však nemáte. Vyřešte situaci rychle a bez komplikací – zažádejte si o půjčku bez registru a zástavy.

Pokud přemýšlíte o řešení v podobě rychlé půjčky, nečekejte a vyplňte formulář. Není složitý a je sestavený tak, že vás celou žádostí bez problémů provede. Jeho vyplnění zvládnete i bez množství dokladů a dokumentů, uvádíte jen informace o sobě a nepotřebujete žádná potvrzení. Pak už zbývá jen vyčkat na posouzení žádosti, které proběhne obratem, a vy se výsledek dozvíte za několik minut.

Výplata dohodnuté částky se zbytečně neprotahuje – ihned po vyhodnocení a schválení budou finance poukázány na vámi uvedený účet, takže můžete začít okamžitě čerpat.

Komu jsou určeny půjčky bez registru a zástavy

Půjčky bez registru a zástavy patří k nejprůchodnějším půjčkám, schváleny jsou tedy většině žadatelů. Mnohdy se totiž může stát, že opomenete zaplatit účet, opozdíte se se splátkami a ani se nedozvíte, že máte záznam v registru dlužníků. Pak je šance na získání bankovní půjčky nulová a velmi nízká u některých druhů nebankovních půjček.  Pro takové jedince jsou výhodné právě půjčky bez registru, které na tyto prohřešky neberou zřetel. Požádáte-li však o vyšší částku, může se stát, že po vás bude požadována zástava. Většinou je vyžadována zástava nemovitosti, kterou budete za půjčku ručit. Máte-li však zájem o nižší finanční obnos, je pro vás řešením třeba SMS půjčka ihned nebo půjčka na směnku, které jsou jak bez registru, tak bez zástavy.

Jednou z možností je i půjčka na směnku

Velmi oblíbeným produktem je také půjčka na směnku. Její výhodou je okamžité schválení, jednoduché vyřízení a peníze okamžitě. Je zde nutné osobní jednání, není však potřeba ručitel či zástava a většinou se neřeší ani registry dlužníků. Půjčky bez registru a zástavy nevyžadují obvyklé papírování, není nutno prokazovat příjmy, neplatí se žádné poplatky předem a celý proces vedoucí ke schválení půjčky je rychlé a maximálně snadné. Vždy se dá se najít vhodné řešení tíživé situace a je možno nastavit individuální podmínky.

Žádejte pomocí SMS, telefonicky či online

Ze způsobů žádosti o půjčku si můžete vybrat ten, který vám nejvíce vyhovuje. Málokdo rád sjednává půjčky na pobočkách nebo při schůzkách se zástupci poskytovatelů, většina zájemců dává přednost telefonickému kontaktu, sjednání online nebo prostřednictví SMS zprávy. SMS půjčka ihned je oblíbená, protože většina zájemců vlastní mobilní telefon a uvítá možnost žádat kdykoli a v jakékoli situaci tím nejjednodušším způsobem – formou SMS zprávy.