Půjčovat si od někoho peníze, ať již od vlastní rodiny a známých nebo přímo od nějaké instituce, není nikdy nic příjemného. Bohužel se ale mnozí z nás někdy během svého života ocitnou ve svízelné a obtížné situaci, kdy je finanční injekce nutností. Spektrum možností, jak a kde si peníze půjčit, je v současnosti velmi pestré. Pro někoho, kdo s podobným procesem doposud nemá žádné zkušenosti, pak není snadné se v něm rychle a jednoduše zorientovat. Pojďme si tedy ve stručnosti představit alespoň ty základní rozdíly mezi bankovní a nebankovní půjčkou.
Půjčka uzavřená u banky
Výhody
- Větší spolehlivost
Protože většina bankovních institucí na trhu působí již dlouhá léta a má vybudovanou určitou pověst, v drtivé většině případů vám nehrozí riziko podvodu a oklamání.
- Nižší úroková sazba
Rozdíl je často markantní, přičemž nejnižší úrok je obvykle u účelové půjčky (úvěr určený na nákup předem dohodnutého zboží, například auto nebo spotřební elektroniky).
- Půjčí i vyšší finanční obnos
Laicky řečeno: „Pokud na to máte, banka má půjčí, kolik budete chtít“.
Nevýhody
- Složitější a zdlouhavá administrativa
Celý proces od žádosti o půjčku po okamžik, kdy peníze přistanou na vašem účtu trvá minimálně několik dní. Musíte také doložit různé doklady, běžně je třeba se i osobně dostavit přímo na pobočku. Častým požadovaným dokumentem je doložený příjem žadatele. Banky obecně pečlivě mapují schopnost potencionálního klienta splácet, aby eliminovaly riziko neplatičů. Pokud máte někde dluhy, žádat u banky o další peníze ani nezkoušejte.
Finanční pomoc od nebankovní instituce
Výhody
- Rychlost vyřízení
Nebankovní společnosti se často předhánějí v tom, jak rychle vám jsou peníze schopni reálně půjčit. Právě rychlost je totiž pro některé žadatele tím nejdůležitějším kritériem. Běžně tak můžete vyřídit žádost o půjčku třeba ve státní svátek nebo v průběhu víkendu. Není přitom neobvyklé, že peníze dostanete na svůj účet již do 24 hodin, rekordmani jsou schopni vám je poskytnout dokonce během neuvěřitelné čtvrthodinky.
- Sjednání online či po telefonu
Právě kvůli rychlosti není nutné se dostavit osobně někam na pobočku, naprosto běžné je vyřízení celé půjčky přes internet nebo po telefonu, přičemž papírová smlouva vám přijde až později.
- Méně požadavků na klienta
Tento faktor ocení zejména ti, kteří by peníze od klasické banky dostali jen těžko. Půjčku tak může získat i osoba aktuálně nezaměstnaná či dokonce evidovaná v registru dlužníků.
- Velmi krátká splatnost v případě tzv. finské půjčky
Toto je poměrně specifická záležitost. Jedná se vlastně o zajímavou možnost půjčit si menší obnos peněz (řádově několik tisíc), přičemž splatnost je pouze několik dní (obvykle do jednoho měsíce). Ocení to zejména ti, kteří mají problém „vyjít do výplaty“ nebo se jim před výplatou vyskytly nějaké nenadálé finanční výdaje.
Nevýhody
- Poměrně vysoký úrok
Protože nebankovní společnost nemá o klientovi vzhledem k poměrně benevolentním podmínkám a bleskové administrativě tolik informací, existuje pro ni podstatně větší riziko, že dotyčný nebude půjčku řádně splácet. To se pak odráží na výši úrokové sazby.
- Jisté riziko podvodu
Nebankovních institucí je velké množství a další stále vznikají. Některé tak nejsou ještě prověřené a jejich pověst není známá. V případě, že potřebujete půjčit peníze opravdu rychle a jste v tísni, se může stát, že si pořádně nepřečtete smlouvu nebo si nezjistíte nic o dané společnosti. Pak je poměrně snadné nepříjemně naletět.
Závěrem lze shrnout, že obě varianty mají své výhody a zápory. Nelze jednoduše konstatovat, že jedna je lepší než druhá. Vždy záleží zejména na konkrétní situaci, požadavcích a dalších okolnostech. Zatímco pro některé je tím stěžejním faktorem rychlost, pro jiného je to vyšší spolehlivost a nižší úrok za cenu náročnější administrativy.