Půjčka do mínusu aneb povolený debet na běžném účtu

Možnost jít na bankovním účtu do minusu se může na první pohled zdát jako výhoda. Ne každý však ví, jak draho nás taková půjčka může vyjít.

Co je povolený debet?

Povolené přečerpání na účtu poskytuje banka k běžného bankovnímu účtu. Klient si může sám nastavit hodnotu, do jaké může jít do mínusu. K takovému nastavení dnes už ani nemusíte navštívit kamennou banku, stačí otevřít internet banking. Právě taková půjčka patří spolu s kreditní kartou k nejdražším půjčkám vůbec. Proto si předtím, než vejdete do minusu, pečlivě přečtěte, kolik vám za takovou půjčku vaše banka zaúčtuje.

Možnost jít na účtu do minusu (tzv. Debet) je u mladých lidí stále populárnější. Je to krátkodobé řešení nedostatku peněz, například nutnost zaplatit fakturu pár dní před výplatou. Mnozí ani netuší, že jde o typ spotřebního úvěru, za který si banka počítá pořádně úroky. Výše úroků závisí na částce, kterou si klient půjčí a platí ho během dní, v nichž jde klient do mínusu. Podle odborníků může být výše úroků asi 15 až 20 %. A to je mnohem větší úrok, než u klasických spotřebitelských úvěrů. Proto byste měli jít na účtu do minusu, případně používat kreditní kartu jen výjimečně a půjčenou částku rychle splatit, protože na to doplatíte velkým zpětným vyplácením na úrocích.

Na co si dát pozor?

Pokud si při jednom z největších úroků půjčíte, tedy vejdete na účtu do minusu například 10 000 Kč, na úrocích můžete za rok proplatit až 2 000 Kč.

V některých případech se může stát, že výšku povoleného přečerpání klient překročí. V tomto případě bude mít klient negativní záznam v úvěrovém registru, což vám může ztížit vaši další žádost o úvěr.

Tato možnost úvěru má většinou splatnost jeden rok. To v praxi znamená to, že pokud stav vašeho účtu nedoplníte minimálně jednou za rok do kladné hodnoty, mohou vám být účtované pokuty. Tyto pokuty mohou dosahovat až 10 % z částky v mínusu, a to měsíčně. Pak by vás tento, zdánlivě levný úvěr, mohl vyjít na pěkný ranec peněz.

Pokud máte povolené volitelné přečerpání a nevyužíváte ho, můžete být klidní, banka vám za jeho samotnou existenci nic neúčtuje a můžete si ho pro jistotu nastavit na nulu. Zřízení možnosti jít do debetu a jeho existence bez využívání je bezplatná.