Spolehlivé a prověřené půjčky na jednom místě

Potřebujete půjčit peníze a nechcete nebo nemůžete využít pomoc od někoho ze svých blízkých a přátel? Vyzkoušejte nebankovní půjčku. Poradíme vám, jak nenaletět.

Čím víc informací, tím lépe

Seriózní poskytovatel půjček obvykle nemá co tajit. Nedejte se proto zlákat výhodně vypadajícím inzerátem slibujícím nebankovní půjčku před výplatou bez registru. Vždy si na oficiálních stránkách zjistěte, jaká společnost za nabídkou stojí, kde sídlí atd. Pokud daná společnost něco tají, asi má důvod.

Licence ČNB

Jedním ze spolehlivých vodítek je licence ČNB, kterou podle zákona už každý poskytovatel mít musí. Nebankovní sektor tak začal podléhat přísné regulaci. Spotřebitel je povinnen uvádět podrobnosti k úvěru, například celkovou částku, kterou musí spotřebitel zaplatit. Dochází tak ke zvýšení ochrany spotřebitele, který si snáze dokáže vybrat férového poskytovatele a takovou půjčku, jejíž splácení ho nepřivede do potíží.

Myslete na budoucnost

Vycházíte s penězi „tak akorát“ a nemáte žádnou finanční rezervu? Splátky by vám potom mohly způsobit poměrně výrazný problém, je potřeba se zajímat hlavně o tzv. úrok z prodlení, v mnoha případech velmi vysoký. Dobrou radou je být velmi ostražitý u půjčky bez prokazování příjmu. Poskytovatel vám sice peníze půjčí celkem ochotně, nezajímá se ale o to, jak bonitním klientem vlastně jste. V takové situaci se vyplatí rozumně uvažovat, zda půjčka je skutečným řešením špatné finanční situace.

Poplatky a zase poplatky

Většinu zájemců na prvním místě zajímá hlavně výše úroku. Ta by ale neměla být jediným kritériem, podle kterého vybírat. Klasickým trikem nepoctivých poskytovatelů je půjčka, která vypadá zdánlivě výhodně a na pohled je levná. Při bližším ohledání však zjistíte, že může být zatížena celou řadou poplatků – za sjednání, za předčasné splacení atd. Suma, kterou budete potom vracet, může být reálně závratná. Jedinou obranou před tímto rizikem zůstává podrobné čtení smluvních podmínek. Bez pečlivého čtení zásadně nic nepodepisujte.

Srovnávejte a čtěte

Pakliže se ocitnete v tíživé finanční situaci, může být dost lákavá vidina na nebankovní půjčku ihned. Ale zadržte a věnujte alespoň pár minut na porovnání vybraných nabídek. K tomuto účelu v dnešní době už slouží celá řada internetových srovnávačů. Mnoho vám rovněž napoví recenze dalších uživatelů. Zamiřte do nezávislých diskusních fór, získáte tady cenné informace.

Potřebuji půjčku?

Ujasněte si, zda je půjčka vůbec nutná. Nemohli byste si na novou televizi nejprve ušetřit namísto toho, abyste si ji hned kupovali? Opravdu musíte vyrazit na zahraniční dovolenou, když na ni v rozpočtu už nezbývá jen proto, že si chcete dopřát? Umět rozlišit podstatné výdaje od nepodstatných by mělo patřit k základním dovednostem. Některé investice si prostě můžete odříct.

Pro spolehlivé srovnání půjček můžete využít finanční portál AkutníPůjčka.cz